Allt om Osby, Göinge, Älmhult & Mitt Hässleholm

Evenemangsguiden

Välj kommun:
11/12 -2021
Bokantikvariat Maud

Broby hembygdspark
11:00 Arr: Göinge hembygdsförening

1/12 -2021
Bokantikvariat Maud

Broby hembygdspark
13:00 Arr: Göinge hembygdsförening

28/11 -2021
Bio: Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Sibbhults Folkets Hus
15:00 Arr: Sibbhult Folkets Husförening

27/11 -2021
Revy: Ut i bygda 2.0

Bråthults bygdegård
16:00 Arr: 2Enjoy

27/11 -2021
Bokantikvariat Maud

Broby hembygdspark
11:00 Arr: Göinge hembygdsförening

21/11 -2021
Musikkonsert: Elviskonsert

Älmhults kyrka
17:00 Arr: Älmhults församling

21/11 -2021
Bio: King Richard

Älmhults Folkets Hus
19:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

21/11 -2021
Bio: Rons gone wrong (engelskt tal)

Älmhults Folkets Hus
15:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

21/11 -2021
Konsert: Näktergalen

Osby församlingshem
16:00 Arr: Osby konsertförening

21/11 -2021
Bio: Ghostbusters: Afterlife

Sibbhults Folkets Hus
18:00 Arr: Sibbhult Folkets Husförening

20/11 -2021
Final i Sveriges starkaste man

Live!
11:00 Arr: Älmhults Handelsplats

20/11 -2021
Bio: Ghostbusters: Afterlife

Älmhults Folkets Hus
19:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

20/11 -2021
Robotverkstad – programmera Edison

Älmhults bibliotek
11:00 Arr: Älmhults bibliotek

20/11 -2021
Lördagsprogrammet - Pyssel på Kulturhuset

Kulturhuset Vita Skolan, Broby
10:00 Arr: Kultur & Fritid

20/11 -2021
Teater: Drakungar

Fritidsgården Pulsen, Osby
11:00 Arr: Riksteatern Osby

20/11 -2021
Teater: Barn i världen

Medborgarhuset, Lönsboda
14:00 Arr: Osby Kultur

20/11 -2021
Må bra ute

Sliperiet Gylsboda
14:00 Arr: Sliperiet Gylsboda

20/11 -2021
Sjuk, frisk eller mittemellan

Teater Borgen
16:00 Arr: Anagram Live AB

20/11 -2021
Teater - Kompis

Kulturhuset Hässleholm
14:00 Arr: Hässleholms Teaterförening

20/11 -2021
Storkprojektet i Skåne

Västra Göinge Hembygdsmuseum
11:30 Arr: Västra Göinge Hembygdsförening

20/11 -2021
Cafékonsert

Kulturhuset Hässleholm
11:00 Arr: Kulturskolan Hässleholm

19/11 -2021
Teater: Starka män

Caféet i Broby Hemygdspark
18:30 Arr: Östra Göinge Riksteaterförening

19/11 -2021
Invigning av Stenbrottsslingarn

Sliperiet Gylsboda
12:00 Arr: Sliperiet Gylsboda

19/11 -2021
Bio: Ghostbusters: Afterlife

Älmhults Folkets Hus
16:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

19/11 -2021
Bio: Last night in Soho

Älmhults Folkets Hus
20:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

19/11 -2021
Fredagsbibblis stora

Älmhults bibliotek
15:00 Arr: Älmhults bibliotek

19/11 -2021
Konsert - Traveling John med band

Sibbhults Folkets hus
18:00 Arr: Musik i Syd/ Musikriket, Östra Göinge kommun

19/11 -2021
Lasse Stefanz - De första ljuva åren

Kulturhuset Hässleholm
19:00 Arr: Thomas Deutgen AB

18/11 -2021
Föredrag: Kannibaler och vulkaner på Vanuato

Hantverksgården Hästveda
19:00 Arr: Mats Wikström

18/11 -2021
Konsert: Filip Jers & Emil Ernebro

Älmhults Folkets Hus
19:00 Arr: Älmhults kommun, Musik i Syd, ABF och Älmhults Folkets Hus

18/11 -2021
Stickentusiasm - Sticka för fred

Kulturhuset Vita skolan, Broby
13:00 Arr: Sticka för fred, ABF Skåne Nordost, Kultur & Fritid

18/11 -2021
Teater: Det går an

Teater Borgen
19:00 Arr: Riksteatern Osby

18/11 -2021
Teater: Tysta leken

Osby bibliotek
10:00 Arr: Osby bibliotek

18/11 -2021
Janerik Lundqvist sjunger Cornelis Vreeswijk

Kulturhuset Hässleholm
19:00 Arr: Hässleholms Teaterförening

17/11 -2021
Dagbio: Tove

Kulturhuset
14:00 Arr: Markaryds Kommun, ABF Kronoberg

17/11 -2021
Dagbio: Tove

Markaryds bio
14:00 Arr: Markaryds kommun m.fl.

17/11 -2021
Berättarkväll - Tema Jakt

Älmhults Folkets Hus
18:00 Arr: Kulturföreningen Alma m.fl.

15/11 -2021
Föredrag: Spektakulära Norra Indien

Gillesgården, Vinslöv
19:00 Arr: Lars Påhlsson

14/11 -2021
Teater: Starka män

Caféet i Broby hembygdspark
16:00 Arr: Östra Göinge Riksteaterförening

14/11 -2021
3 på G – Goa Gláa Grebbor

Medborgarhuset, Lönsboda
19:00 Arr: Örkeneds föreläsningsförening

14/11 -2021
Bio: Familjen Addams 2

Sibbhults Folkets Hus
15:00 Arr: Sibbhult Folkets Husförening

14/11 -2021
Bio: Eternals

Sibbhults Folkets Hus
18:00 Arr: Sibbhult Folkets Husförening

14/11 -2021
QUATTRO - Mandom och morske män med Svanholm Singers

Kulturhuset Hässleholm
16:00 Arr: Kultur Hässleholm, Hässleholms Konsertförening

13/11 -2021
Vernissage: stenskulptör George Badawi

Sliperiet Gylsboda
12:00 Arr: Sliperiet Gylsboda

13/11 -2021
Lördagsprogrammet - Pyssel på Kulturhuset

Kulturhuset Vita Skolan, Broby
10:00 Arr: Kultur & Fritid

13/11 -2021
Bokantikvariat Maud

Broby hembygdspark
11:00 Arr: Göinge hembygdsförening

13/11 -2021
Bio: The Beatles

Bio Borgen
19:00 Arr: Bio Borgen

13/11 -2021
Teater - Ex

Kulturhuset
19:00 Arr: Hässleholms Teaterförening

13/11 -2021
Revy: Ut i bygda 2.0

Älmhult Folkets Hus
16:00 och 19:30 Arr: 2Enjoy

12/11 -2021
Fredagsbibblis lilla

Älmhults bibliotek
15:00 Arr: Älmhults bibliotek

12/11 -2021
Sagostund

Traryds bibliotek
10:00 Arr: Markaryds kommun, Kultur och fritid

12/11 -2021
Teater: EX

Teater Borgen
19:00 Arr: Riktsteatern Osby

12/11 -2021
Revy: Ut i bygda 2.0

Älmhult Folkets hus
19:30 Arr: 2Enjoy

12/11 -2021
Operagala med Devine opera

Möckelsnäs Trädgård och Kulturcentrum
19:00 Arr: Möckelsnäs Trädgård Kultur, Älmhults kommun, Kulturrådet, Leader Linné Småland, Min opera och ABF

11/11 -2021
Konsert: Smith & Tell

Live! i Älmhult
19:00 Arr: Live! i samarbete med United Stage

11/11 -2021
Bokcirkel för alla

Älmhults bibliotek
18:00 Arr: Älmhults bibliotek

11/11 -2021
Ellen Krauss - Singer, songwritern

Älmhults Folkets Hus
19:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

11/11 -2021
Stickentusiasm - Sticka för fred

Kulturhuset Vita Skolan, Broby
13:00 Arr: Sticka för fred, ABF Skåne Nordost, Kultur & Fritid

10/11 -2021
Kjells vardags-filosofiska bokcirkel

Älmhults bibliotek
17:30 Arr: Älmhults bibliotek

10/11 -2021
Bokcirkel

Kulturhuset Vita Skolan
17:30 Arr: Kultur & fritid

10/11 -2021
Kulturskolans Galakväll; Mojje och Kokobäng

Kulturhuset Hässleholm
19:00 Arr: Kulturskolan Hässleholm

9/11 -2021
Bio: Bröllop, begravning och dop

Älmhults Folkets Hus
14:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

9/11 -2021
Stand-up

Folkets Hus
19:00 Arr: Älmhults Folkets Hus

9/11 -2021
Släktforskning

Kulturhuset Vita Skolan, Broby
16:00 Arr: Göinge Släkt- och Hembygdsforskarförening, ABF Skåne Nordost, Östra Göinge kommun

9/11 -2021
Babysagostund

Markaryds bibliotek
10:00 Arr: Markaryds kommun, Kultur och fritid

9/11 -2021
Barnens filmklubb: Rymdresan

Markaryds bio
17:00 Arr: Markaryds Biograf

9/11 -2021
Föreläsning: Mer ljus åt alla

Hässleholms Stadsbibliotek
19:00 Arr: Hässleholms Stadsbibliotek

9/11 -2021
författare Per Gustavsson: "När Vår Herre skapade smålänningen"

Gula huset, Markaryd
19:00 Arr: Kulturföreningen Gamla skolan

8/11 -2021
Kura skymning

Osby bibliotek
18:00 Arr: Osby bibliotek & Musikskolan

8/11 -2021
Kura skymning

Biblioteket
18:00 Arr: Osby bibliotek & Musikskolan